Close
Vyber jazyk
Praha Praha
Česko
Praha Brno
Bělorusko
Minsk
Ukrajina
Kyjev
Lotyšsko
Riga
Slovensko
Bratislava
Spojené státy
New York
Darovat úklid Darovat úklid
Darovat úklid Darovat úklid
Česko
Bělorusko
Ukrajina
Lotyšsko
Slovensko
Spojené státy

Úklid společných prostor

Každý, kdo někdy bydlel v bytovém domě, moc dobře ví, jak náročné může být udržet společné prostory čisté. Zejména chodby jsou často velmi vytížené a v některých ročních obdobích vyžadují prakticky každodenní údržbu. Kterýkoliv předseda společenství vlastníků bytových jednotek potvrzuje, že zajistit úklid chodeb vlastními silami majitelů bytů je prakticky nemožné, a je tedy nutné ho přenechat profesionální uklízecí agentuře.

Mluvíme-li o společných prostorách bytových domů, většinou máme na mysli zejména chodby, ale může se jednat také o sdílené sklepy, kočárkárny a kolárny či případně malé předzahrádky domů. Kdysi bývalo pravidlem, že si úklid těchto míst většinou majitelé bytů rozdělili. Každá bytová jednotka dostala přidělené termíny úklidu a v průběhu roku se všichni vystřídali. V dnešní hodně vytížené a uspěchaná době je tento model prakticky nepoužitelný a většina společenství vlastníků volí raději služby uklízecí agentury, která dokáže zajistit nejen pravidelný úklid, ale i sezónní záležitosti, mezi něž může patřit třeba mytí oken či úklid po nové výmalbě.

Jak často uklízet?

Zásadním bodem je v tomto případě samozřejmě vytírání podlahy. Úklid by se tedy měl odvíjet hlavně od intenzity znečištění, která se ale může v průběhu roku velmi měnit. Například v létě a za suchého počasí stačí úklid jedenkrát za čtrnáct dní. Naopak v průběhu deštivého jara, blátivého zimy či sychravého podzimu by se dalo vytírat klidně každý druhý den. V mnohých bytových domech proto frekvenci úklidu mění v průběhu jednotlivých ročních období nebo volí frekvenci nižší, ale v případě potřeby dokážou agenturu rychle oslovit s potřebou dřívějšího úklidu.

Nicméně profesionální uklízecí agentury se přiklání k názoru, že by úklid měl probíhat minimálně jedenkrát za týden. Snesitelný je ještě úklid jedenkrát za čtrnáct dní. Pokud se ale rozhodnete chodbám věnovat péči pouze jedenkrát za měsíc, společné prostory budou většinu času značně zanedbané a budou majitelům bytů kazit dojem z bydlení.

Co uklízet ve společných prostorách?

Pokud se jedná zejména o zmíněné chodby, je samozřejmostí vytření podlah, ale tím by úklid neměl končit. Zmizet by měl i veškerý viditelný prach například z okenních parapetů či soklů. Vhodné je také domluvit si s agenturou pravidelné utření prachu ze zábradlí. Většina společných prostor disponuje také okny, které je dobré umývat minimálně jednou za čtvrt roku. Vhodnější je ale častější frekvence.

Jaké bytové domy vyžadují četnější návštěvu uklízečů?

Dalším faktorem, který má vliv na znečištění společných prostor, je počet lidí v jednotlivých bytových jednotkách, ale i přítomnost domácích mazlíčků, zejména psů. Pokud víte, že máte v době hned několik psů s delšími chlupy, určitě zvažte pravidelnější úklid. Počet osob v bytech se pak většinou propisuje do výše příspěvku do společného fondu na údržbu a v některých bytových domech dokonce i vlastnictví psa může znamenat vyšší finanční příspěvky.

Kolik stojí úklid?

Cena se samozřejmě odvíjí od konkrétního prostoru. Dobrou zprávou ale je, že naprostá většina profesionálních uklízecích agentur vám v případě pravidelného úklidu dokáže nabídnout výrazné slevy.